čtvrtek 15. června 2023

Orel na sovětských letounech


Počátkem roku 1942 byl program o půjčce a pronájmu, tzv. Lend-Lease, již v plném proudu a konzervy potravinami od amerického spojence bylo možné najít ve sněhu u Moskvy, tak i v dunách africké Sahary. Přibližně ve stejné době začalo americké ministerstvo zemědělství, které se v rámci programu Lend-Lease zabývalo dodávkami potravin, označovat své výrobky zvláštním emblémem.

Poutavý kreslený obrázek navrhli profesionální animátoři Walta Disneyho a zobrazoval amerického orla, který odhání dvoumotorový nepřátelský bombardér, připomínající německý těžký stíhací letoun Messerschmitt Bf 110, od zásobovacího plavidla plujícího po moři. Znak se neobešel bez trochy patosu. Mezi mohutnými křídly orla byly místěny čtyři hvězdy, které symbolizovaly čtyři velké americké svobody, vyhlášené prezidentem Rooseveltem v tradiční zprávě Kongresu o stavu Unie dne 6. ledna 1941: svobodu slova a přesvědčení, svobodu vyznání, svobodu od nedostatku a svobodu od strachu. Kompozici doplňují písmena U.S.A.

Návrh byl schválen a od 28. ledna 1942 chránily orel a čtyři hvězdy párky a fazole, vaječný prášek, sardinky, čokoládu, jablečnou kaši a mnoho dalších produktů. V Sovětském svazu měl však příběh nečekané pokračování. V roce 1944 byl velkolepý obrázek téměř celý přenesen na letoun P-39N Airacobra sovětského leteckého esa majora Vjačeslava Fjodoroviče Sirotina, který létal v 17. stíhacím leteckém pluku (190. IAD, 11. IAK, 3. VA 3. pobaltského pluku). Silueta německého letounu byla poněkud zjednodušena, písmena a čtyři hvězdy byly odstraněny. Místo nich se na dveřích letounu objevilo jednadvacet rudých hvězdiček, symbolizujících dosažená vítězství Vjačeslava Sirotina. Další Airacobrou, která s největší pravděpodobností nesla podobný symbol orla, byl stroj P-39Q, na kterém u 19. gardového stíhacího leteckého pluku (7. VA Karelského frontu) létal kapitán Grigorij Fedosejevič Dmitrjuk (letecké eso dvou válek s 27 vítězstvími, během Velké vlastenecké války sestřelil 8 letounů samostatně a 14 ve spoluúčasti, během Korejské války pak v kabině MiGu-15 přidal dalších pět samostatných sestřelů). Stejný orel si našel cestu i na kapoty stíhaček Lavočkin La-7 slavného 9. gardového stíhacího leteckého pluku (16. VA 1. běloruského frontu). Jsou zadokumentovány dva letouny pluku - letoun gardového majora Sultana Amet-Chana (letecké eso s 49 sestřely, 30 samostatných + 19 ve spoluúčasti) a letoun velitele eskadrily a dvojnásobného Hrdiny Sovětského svazu Pavla Jakovleviče Golovačeva (letecké eso s 30 samostatnými sestřely). Orel se objevil i na jednom bombardovacím letounu Douglas A-20B Boston. Konkrétně se jednalo o letoun č. 20 s bílou svislou ocasní plochou a kompozicí orla a blesku útočí na Hitlera a nápisem „Гитлер, врешь, не уйдешь“ - „Hitlere, lžeš, neprojdeš“. Boston náležel 8. gardovému bombardovacímu leteckému pluku (221. BAD, 16. VA 1. běloruského frontu).

Walt Disney předává emblém ministru zemědělství Spojených států Amerických Claudu R. Wickardovi

Dvoubarevná etiketa pro konzervovaná jablka Page Valley Brnad Apples.


Černobílá etiketa pro fazole značky Isaac's Farm Brand Lima Beans, na které je jako rámeček pro etiketu zakomponována také Morseova abeceda tečka,tečka, tečka, pomlčka a písmeno „V“.

Major Vjačeslav F. Sirotin v kabině svého letounu Bell P-39N Airacobra s vyobrazením orla.

Major Vjačeslav F. Sirotin u přídě svého letounu Bell P-39N Airacobra s vyobrazením orla.


Barevné schéma letounu bell P-39N Airacobra majora Vjačeslava F. Sirotina, 17. IAP (190. IAD, 11. IAK, 3. VA, 3. pobaltský front), zima 1945.

Letoun Bell P-39Q kapitána Grigorije Fedosejeviče Dmitrjuka, 19. gardový stíhací letecký pluk, letiště „Šonguj“, podzim 1943.

Dvojice letounů 9. gardového stíhacího leteckého pluku s obrazem orla na přídi. V popředí je letoun Lavočkin La-7 gardového majora Sultana Amet-Chana a vzadu příď letounu La-7 gardového kapitána Pavla J. Golovačeva.

Piloti a technici na pozadí stíhacího letounu La-7 se znakem orla.


Letci 9. gardového stíhacího leteckého pluku a Hrdinové Sovětského svazu gardový kapitán Ivan Grigorjevič Borisov (letecké eso s 30 sestřely, 22 samostatnými a 8smi ve spoluúčasti) a gardový major Sultan Amet-Chan (letecké eso s 49 sestřely, 30 samostatných + 19 ve spoluúčasti), foto z roku 1945.


Gardový major Sultan Amet-Chan v kokpitu svého stíhacího letounu Lavočkin La-7. Orel v kruhu byl znakem letky, Východní Prusko, 1945.Lavočkin La-7 gardového majora Sultana Amet-Chana, 9. gardový stíhací letecký pluk, 1944-1945.


Gardový kapitán Pavel Jakovlevič Golovačev v kabině svého letounu.
Lavočkin La-7 ze sestavy 9. gardového stíhacího leteckého pluku, na kterém letal gardový kapitán Pavel J. Golovačev během bojů ve Východním Prusku v zimě 1944-1945.Několik fotografií přídě bombardovacího letounu Douglas A-20B Boston č. 20 s bílou svislou ocasní plochou a kompozicí orla a blesku útočí na Hitlera a nápisem „Гитлер, врешь, не уйдешь“ - „Hitlere, lžeš, neprojdeš“, letoun náležel 8. gardovému bombardovacímu leteckému pluku (221. BAD, 16. VA 1. běloruského frontu).

Detail kresby na přídi s kompozicí orla a blesku útočí na Hitlera a nápisem „Гитлер, врешь, не уйдешь“ - „Hitlere, lžeš, neprojdeš“.


edit: Thu Jun 15 09:09:50 PM CEST 2023

1 komentář:

JAN řekl(a)...

Tak jsem dneska publikoval tento můj příspěvěk o použití „amerického“ orla na sovětských letounech a chvíli po tom jsem objevil v knize od George Mellingera - Soviet Lend-Lease Fighter Aces of World War 2, Aircraft of the Aces 74, že další airacobrou, která nejspíš měla na nose „amerického“ orla byl stroj P-39Q, na kterém u 19. gardového stíhacího leteckého pluku (7. VA Karelského frontu) létal kapitán Grigorij Fedosejevič Dmitrjuk (letecké eso dvou válek s 27 vítězstvími, během Velké vlastenecké války sestřelil 8 letounů samostatně a 14 ve spoluúčasti, během Korejské války pak v kabině MiGu-15 přidal dalších pět samostatných sestřelů). Tak jsem to právě opravil a doplnil.