úterý 12. října 2010

Tišnovská padesátka

V sobotu 9. října 2010 se uskutečnil jubilejní 40. ročník pochodu Tišnovská padesátka. I když jsem se chtěl této akce účastnit několikrát, tak teprve letos se mi to poprvé podařilo a navíc letos vyšlo přenádherné počasí. V mém rodném městě se koná podobná akce - dálkový pochod O Žižkův štít, kterého jsem se jako kluk rád účastnil. Pro účastníky padesátky bylo nachystáno hned několik tras - 8, 14, 20, 26, 40 a „královských“ 50 km pro pěší a dvě cyklistické trasy - 40 a 50 km. Já se s Klárkou rozhodl pro 40 km okruh a spolu s náma se na trasu vydal i soused Honza s malým Ondrou, který jel už na svém kole, zatímco Klárka se ještě vezla se mnou v sedačce. Protože nás doma čekala odpoledne ještě oslava Klárčiných narozenin, měl jsem na celou trasu zhruba 4 hodiny, což je v podstatě dost času, pokud vše ubíhá, jak si člověk naplánuje, což se většinou nikdy ale nakonec nestane.
Ráno nás přivítala pravá „londýnská“ mlha a teplota kolem 5oC. Ale vzduch byl strašně příjemný na dýchání a mlha se už také postupně zvedla a obloha byla krásně modrá bez jediného obláčku. V devět jsme vyrazili na start k sokolovně, zaregistrovali se a pomalu vyrazili. Honza jen podcenil přípravu, a tak až na startu zjistil, že mu začal blbnout pastorek u kola a prošlapával čas od času na volnoběh. Přesto se rozhodl jet. Cesta vedla z velké části po „našem“ oblíbeném okruhu přes Dolní Loučky do Deblína. Ondra šlapal hrdinně sám až skoro do Louček, ale tam si ho Honza připnul na tyč, abychom zvýšili rychlost, že ho zase vypustí, až se bude sjíždět od Lažánek k Tišnovu. V Loučkách nás také čekalo první občerstvení. Nepohrdli jsme teplým čajem a chlebem se sádlem. Až jsem čučel, jak to do Klárky padalo :-) Poté jsme pokračovali po silnici na Kuřimské Jestřabí, ale ještě před ním jsme odbočili na lesní cestu a po žluté a zelené turistické značce pokračovali k rybníku u Deblína. Jedná se o asi 7 km dlouhé stoupání. Tam jsem však zjistil, že už bych měl asi za stávajícího tempa problém dojet včas domů na oslavu, a tak jsme se s Honzou a Ondrou rozloučili a já zvýšil otáčky a začal se jim plynule vzdalovat. U rybníka jsme si ale s Klárkou dali zastávku a opět se zahřáli teplým čajem a posilnili se chlebem se sádlem. Klárka tam znárodnila kolečko salámu jednomu z pořadatelů :-) I když krásně svítilo sluníčko, v tom lese jsme byli stíněni a i na slunci se ta teplota točila max. kolem 10oC. Na Klárce bylo vidět, že je docela promrzlá, tak se aspoň trošku protáhla. Mezitím nás zase dojel Honza s Ondrou a ti zrychlili občerstvení, takže se dál vydali zase s náma. Od Deblína už nás čekala pohodová cesta, největší stoupání jsme už měli za sebou a teď se už jelo buď po rovince nebo spíš z kopce. Jelikož se už blížilo poledne a my jsme byli sotva v polovině, tak jsem zase po chvilce byl nucenej zrychlit a trhnout se od Honzy s Ondrou... Ještě jsem vzal svou moiru a převlíkl ji přes Klárku, aby jí bylo větší teplo. V Lažánkách měla být poslední zastávka, ale já se jen stavil v hospodě pro razítko a vyrazil rovnou dál na Tišnov. Cesta vedla Maršovským žlebem na Heroltice a jednalo se o překrásný několikakilometrový sjezd z kopečka. Klárka si to moc užívala, jak jsme „jeli jako draci“. Sice jsem měl v GPS navigaci uloženy souřadnice tří pokladů, které se v dané oblasti nacházely, ale na lov tentokráte nebyl čas. Tak se tam budem muset vydat sólo, rozhodně to stojí za to. Je to tam moc pěkné. Před Herolticema nás čekalo malé nepříjemné stoupání, ale pak už se nám naskytl překrásný pohled na Vohančice a Březinu. Když už jsme byli skoro u tišnovského koupaliště, tak jsem udělal malou zastávku, abych pořídil pár fotek „podzimu“. Nakonec se nám s Klárkou podařilo dorazit do cíle jen o pár minut později oproti plánu, kolem 13:10. Vyzvedli jsme si diplom a šli domů slavit narozeniny.
Výlet to byl moc krásný, a to díky počasí, snad jen mohlo být tepleji. Klárka ale několikrát potvrdila, že se jí výlet moc líbil. I Honza mi pak říkal, že byl výletem úplně nadšen a že je moc rád, že jsme vyrazili. Tak teď jen doufat, že se příští rok povede opět počasí a že vyrazíme v plném počtu. Také to budem muset lépe skloubit s ostatníma akcema, ať na ten výlet máme celý den a člověk nemusí hnát. Na konec ještě trocha statistiky. Podle informací v cíli se letošního ročníku účastnilo celkem 429 lidí (T7 - 98, T14 - 96, T20 - 69, T26 - 52, T40 - 15, T50 - 34, C40 - 25 a konečně C50 - 40 lidí).
No, snad jen jednu věc bych pořadatelům vytkl, do příštího ročníku by mohli vstoupit s technologiemi pro 21. století a účastníkům nachystat GPS souřadnice tras na stažení. Koukal jsem, že tyhle přístroje zdobily nejedno kolo i nejednoho pěšího turistu :-)

Trasa Tišnovské padesátky.

Profil Tišnovské padesátky.