čtvrtek 16. ledna 2014

311 Squadron

Název: 311 Squadron
Autor: Pavel Vančata
Nakladatelství: Mushroom Model Publications, 2013
ISBN: 978-83-61421-43-6
Dovozce/distributor: MARK I s.r.o.
Cena: 406 Kč (http://www.press.sk/knihy/311-squadron/)


Polské vydavatelství MMP si pro nás v tento předvánoční čas připravilo opravdu zajímavý titul. Jako desátou publikaci jejich „modré série“ vydalo pro českého čtenáře jistě zajímavou knihu 311 Squadron od specialisty na danou problematiku Pavla Vančaty. Na sto šedesát stran se autorovi podařilo vtěsnat skutečně maximální množství informací. Text knihy je prokládán velkým množstvím fotografií, celkem jich zde naleznete kolem sto padesáti a dále pak osmdesát portrétů letců 311. československé bombardovací perutě. Mým odhadem okolo třiceti fotografií je publikováno vůbec poprvé, včetně několika unikátních barevných fotografií z roku 1942.
Text knihy je rozdělen do jedenácti kapitol, které čtenáře seznámí s kompletní historií a bojovým nasazením naší jediné bombardovací perutě v rámci Britského královského letectva. Kniha je v anglickém jazyce, a přestože nejsem rodilý mluvčí, troufám si říci, že text je velice čtivý, doplněný o bojová hlášení i vzpomínky přímých účastníků. Naleznete zde také tři náčrtky významných operací provedených československými osádkami (souboj Wellingtonu Mk.IC KX ○ F s Junkersem Ju 88 dne 11. 7. 1942; utkání Wellingtonu Mk.IC KX ○ T s německou ponorkou 17. 7. 1942; úspěšný zásah lodi Alsterufer Liberatorem Mk.V dne 27. prosince 1943). Text je také doplněn celkem šesti životopisy příslušníků 311. perutě.
Milovníci statistik a tabulek si také přijdou na své, neboť kniha obsahuje celkem 49 stránek příloh. Kromě podrobných bojových souhrnů „třistajedenáctky“ bych především zmínil podrobné seznamy všech letounů Vickers Wellington a Consolidated B-24 Liberator používaných 311. perutí a dále pak kompletní seznam veškerého létajícího personálu perutě, včetně zahraničních letců sloužících u naší perutě. Samotný závěr knihy je pak věnován barevným bokorysům letounů 311. bombardovací perutě a čtenář jich zde nalezne celkem pětadvacet (3x Avro Anson, 16x Vickers Wellington v barvách Bomber Command, 2x Vickers Wellington a 4x Consolidated B-24 Liberator v barvách Coastal Command).
Celá kniha působí velice kompaktním dojmem, ukazuje mravenčí práci autora s archivními materiály i vzpomínkami přímých účastníků. Díky výše zmíněnému velkému počtu fotografií i barevných bokorysů si kniha určitě najde své místo nejen v knihovnách badatelů zajímajících se o leteckou historii ale i leteckých modelářů. Snad jedinou pro mě viditelnou chybou publikace je chybějící nadpis v pravé tabulce přehledů bojové činnosti 311. perutě na straně 93, kde evidentně vypadl nadpis „Liberator V, VI Coastal Command“.
Jan Šafařík
publikováno v Revi č. 94, prosinec 2013