pondělí 23. června 2008

Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940-1945

Název: Zwycięstwa pilotów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie 1940–1945
Autor: Jacek Kutzner

Vydavatel: Oficyna Wydawnicza „Auditor“
ISBN: 83-86100-80-X, 978-83-86100-80-X

Cena: 39,00 zł (
http://orb.polishaf.pl/)
Jste-li milovníky různých seznamů, přehledů, tabulek a statistik, bude pro vás tato publikace opravdovou lahůdkou. Na 164 stranách vás čekají sestřely polských pilotů na západě, setříděné podle různých kategorií (abecedně, chronologicky, podle perutí, ...). Opravdovým grálem je pro všechny badatele druhá polovina knihy, kde na dalších 179 stranách naleznete fotokopie archivních materiálů (Combat Reportů, výkazů letů a dosažených vítězství či kopií zápisníků letů). Na samý závěr se můžete těšit na 33 stran s celkem 93 fotografiemi polských pilotů, jedná se převážně o portréty. Všechny fotografie jsou v dobré kvalitě na lesklém papíře. Jedná se zatím o nejucelenější dílo věnované sestřelům polských pilotů v rámci RAF a USAAF.
Bílým místem podle mého názoru nadále zůstává seznam sestřelů V-1. Velení RAF sice 5. července 1944 rozhodlo, že V-1 sestřelená nad kanálem La Manche (která dopadne do vody) bude započítávána jako sestřel jednoho nepřátelského letounu, zatímco střela zničená nad Anglií pouze jako polovina sestřelu nepř. letounu, je však smutnou pravdou, že tento systém započítávání letounových střel coby „sestřelených letadel“ do celkového skóre stíhačů RAF se neujal. Většina autorů je uvádí buď odděleně, nebo vůbec. U takto koncipované publikace bych však k dané problematice čekal alespoň zmínku. Přitom právě polské perutě patřily v boji s V-1 k těm velice úspěšným.
Stejně tak u sestřelů 307. perutě by podle mého názoru měla být uvedena i jména střelců případně radiových operátorů, tady člověk opět musí sáhnout „někam jinam“. Především u sestřelů dosažených na Defiantech to byla právě dávka z kulometů ovládaných střelcem, která zasadila smrtelný úder nepřátelskému letounu. Jedná se sice o ustálený systém zavedený Stíhacím velitelstvím (Fighter Command), ale po téměř sedmdesáti letech bych čekal již trošku jiný přístup.
Pilota Bostonů Mk.III F/O Reymer-Krzywického autor v celé publikaci chybně zařazuje do 32. perutě, i když ta byla v době jeho sestřelů vyzbrojena letouny Hawker Hurricane Mk.IIC. Správně má být uvedeno 23. Night Fighter Squadron. Taktéž v knize chybí jeho křestní jméno – Stanisław.
I přes výše uvedené „nedostatky“ patří tato kniha k opravdu velice zdařilým a nezbývá než se těšit na další dva připravované díly, z nichž první má být věnován létajícímu personálu a druhý stíhacím perutím Polskich Sił Powietrznych na západě.

Jan Šafařík
publikováno v Revi č. 71, květen 2008

ModellBrno 2008

V sobotu 21. června 2008 se v areálu Veletrhy Brno, a.s. pavilon H uskutečnil 15. ročník evropského setkání modelářů Modellbrno 2008. Už je to pár let, co jsem pověsil modelařinu na hřebík a pokud nějaký volný čas mám, tak ho věnuji už jen letecké historii. Přesto každoročně neodolám a vyrazím se podívat na evropskou modelářskou špičku. Zatímco já jsem modelařil jen "drnovou" ligu, tak zde se můžete setkat se skutečnými skvosty, někdy je až k nevíře, co se dá vymodelařit. Je pravda, že když se člověk podívá, jaké se používají pomůcky, tak se to 21. století projevuje i zde. Zde vám přikládám odkaz na fotogalerii, kterou jsem nafotil na letošním ročníku.

Sloní noha

Jak se již včera zmínila Evka, měl jsem to "štěstí", že letos při mé vůbec první procházce na boso po několika krocích mě džogla včela. Jenže tahle Včelka Mája, co si urvala prdýlku, když mi pod pravý ukazovák bodla žihadlo, musela být nějaká zmutovaná :-( Asi se napájela vodou z Brněnské přehrady, jinak si to nedokážu vysvětlit. Dneska ráno jsem se totiž probudil se sloní nohou, měl jsem ji oteklou od prstu až ke kotníku. No a teplota 37,9oC také není po ránu to pravé ořechové. Naštěstí mi snad už začíná noha splaskávat.
Asi jak stárnu, tak se přidávají alergie na další věci. Už jsem měl několik žihadel od včel i vos, ale takovouhle reakci jsem ještě nezažil :-(