neděle 28. července 2019

Letecké války proudového věku

A ještě jedno oznámení ;-) Opět jsem byl kolegou ukecán na spolupráci na dalším speciálu časopisu Centurion, tentokrát s titulem Letecké války proudového věku. Celkem 100 stránek věnovaných leteckým soubojům a konfliktům po Druhé světové válce.

Letectví udělalo v letech druhé světové války obrovský technický skok. Na jejím konci oblohu křižovaly více než tisícové svazy těžkých čtyřmotorových bombardérů, Sověti vypilovali k dokonalosti taktiku přímé letecké podpory, kterou prováděly jejich pancéřované šturmoviky a německá Luftwaffe zase držela prim v nasazení prvních proudových stíhaček. Jak ukázala už první poválečná léta, právě proudovým motorům patřila budoucnost. Během války na korejském poloostrově na začátku padesátých let už proti sobě stály americké a sovětské stíhačky, které hravě překonávaly rychlost tisíc kilometrů v hodině. Šedesátá léta přinesla řadu konfliktů na blízkém východě a v Indočíně a zde do bojů zasáhly i stroje, které dosahovaly rychlosti dvounásobku rychlosti zvuku. Svět byl tehdy rozdělen na sféry vlivu Sovětského svazu a Spojených států a studená válka mnohdy přerostla do otevřeného boje. Ve druhé půli dvacátého století proběhla řada dalších konfliktů a letectvo ve všech hrálo důležitou roli. Letouny létaly stále výše a rychleji a palubní kanony postupně nahradily řízené střely. O výsledku boje však stále rozhodovala odvaha a zručnost mužů, svírajících řídící páku letounu.


Největší sovětské eso - Sergej Timofejevič Gorjunov (1918–1941)

Do dalšího čísla časopisu extra Válka Bitvy - Zimní válka jsme s kolegou Markem Brzkovským připravili životopis nejúspěšnějšího sovětského stíhače Zimní války - Sergeje Timofejeviče Gorjumova s osmi sestřely.

Největší sovětské eso - Sergej Timofejevič Gorjunov (1918–1941)

Navzdory zdrcující početní převaze se sovětským pilotům nepodařilo zcela ovládnout nebe nad Karelskou šíjí. Stalinovi sokoli se příliš nevyznamenali, byť se mezi nimi našly i světlé výjimky. Jednu z nich představoval Sergej Timofejevič Gorjunov.