středa 15. června 2022

Kalendárium, 15. červen 1953


Přátelská palba, v angličtině Friendly Fire, je výraz pro vojenský útok, který je veden na spřátelené jednotky, původně zamýšlený jako útok na nepřítele. Nejčastěji k němu dochází kvůli mylné identifikaci cíle jako nepřátelského, nebo kvůli poruše či nepřesnosti zbraní. Některé prameny uvádějí, že například během války ve Vietnamu v důsledku přátelské palby zemřelo dokonce 18 % z celkového počtu 58 220 mrtvých vojáků Armády Spojených států. Tyto incidenty se nevyhnuly ani pilotům stíhacích letounů v mnoha poválečných konfliktech.

V zaměřovači Sabre

Zřejmě nejznámějším, respektive nejpopulárnějším případem přátelské palby během korejské války se stal incident, při kterém Maj James Jabara sestřelil vlastní letoun F-86 Sabre. James Jabara byl jednou z největších osobností amerického letectva. Absolvoval dva turnusy ve druhé světové válce, dva v korejské válce a stal se tam rovněž prvním americkým proudovým esem. Byl nejen vynikajícím stíhačem, ale i respektovaným velitelem. Kromě šestnácti a půl sestřelených letounů nepřítele zničil i pět a půl letounů na zemi. 

James Jabara měl na kontě už jedenáct sestřelů a podle svědectví některých jeho spolubojovníků začínal být „posedlý MiGy“. To bylo patrně jednou z příčin incidentu, který se udál v pondělí 15. června 1953. Ten den se na zakázaný výlet za řeku Jalu vydala čtveřice Sabrů z 334. FIW a jedním z jejich pilotů byl i 1/Lt Richard W. Frailey, pro nějž to byla šedesátá pátá mise. Ten často létal jako Jabarův wingman, tentokrát ale letěl ve dvojici s jiným pilotem. Při návratu z čínského týlu ale Frailey a jeho malá skupina narazila na další Sabry své jednotky, které právě hlídkovaly podél Jalu. Jeden z nich pilotoval právě Jabara. Ten stíhačky přilétající z Číny považoval za nepřátelské a ihned se vrhl do útoku. Jak ukázaly snímky z fotokulometu, zahájil Jabara střelbu ze vzdálenosti 3000 stop a vypálil devět dávek, přičemž poslední tři zasáhly F-86 do levého křídla, kabiny a motoru. Několik střel ráže 12,7 milimetrů prolétlo mezi rukou a hrudníkem 1/Lt Fraileye a roztříštilo jeho přístroje na palubní desce. Jen s největším úsilím se mu podařilo dostat zmrzačený stroj pod kontrolu a zamířil nad Žluté moře. V tu dobu si už Jabara uvědomil svou chybu a začal na svého kamaráda volat, ať se katapultuje. Frailey nakonec poslechl a vystřelil se. Padák se mu otevřel jen pár okamžiků před dopadem na hladinu. Poté, co se vymotal z padákových šňůr, zjistil že má navíc prostřelený záchranný člun. Štěstí mu ale nakonec přálo, a přesto, že byl v dosahu severokorejského pobřežního dělostřelectva, byl brzy vyloven záchranným Grummanem Albatross. Případ byl nakonec na dlouhou dobu utajen, aby u veřejnosti neutrpěla Jabarova pověst válečného hrdiny.


Prameny:
[1] Šafařík, Jan: Friendly Fire, V zaměřovači vlastní letoun, in Centurion, Sběratelská edice, č. IV, 2019.


Žádné komentáře: