pondělí 20. ledna 2020

Kalendárium, 20. leden 1974


V neděli 20. ledna 1974 poprvé vzlétl legendární letoun General Dynamics F-16 Fighting Falcon. Ten den probíhaly na Edwardsově letecké základně (Edwards AFB) vysokorychlostní pojížděcí zkoušky prototypu nového bojového stroje YF-16. V kabině seděl zkušební pilot Phil Oestricher, které se vše tak trochu vymklo z ruky. 

   Na vině byla v té době nová a neobvykle citlivá řídící páka typu joystick s elektronickým řízením umístěná na pravém panelu vedle pilota. A k tomu ještě bylo chybně nainstalováno ovládání průřezu výstupní trysky motoru. 
   Při vysoké rychlosti se YF-16 po nadzvednutí přídě podélně rozkmital a obrousil si výškovku o runway. A poté co se začal stáčet do strany a hrozilo, že skončí tragicky v písku vedle dráhy, když předtím ještě zavadil o zem raketou umístěnou na konci křídla, rozhodl se pilot zvednout letoun do vzduchu.
   Tím zachránil nejen první prototyp, ale možná i sebe a nakonec celý program vývoje letounu. Po okruhu kolem letiště nevzrušeně přistál. Lehce poškozený YF-16 byl rychle opraven a 2. února tak mohl proběhnout už oficiálně naplánovaný první let v trvání 90 minut.

Radek Folprecht
https://www.idnes.cz/technet/technika/prvni-start-f-16.A140117_104007_tec_technika_mla
1 komentář:

JAN řekl(a)...

Ještě video z daného letu...

https://youtu.be/UR-48Kri0Tw