středa 17. července 2019

Kalendárium, 17. červenec 1918


   V noci z 16. na 17. července 1918 odvedlo popravčí komando všech sedm členů rodiny – cara Mikuláše II. Alexandroviče, carevnu Alexandru Fjodorovnu Ruskou, dcery Olgu (23), Taťánu (21), Mariu (19) a Anastázii (17) a syna Alexeje (14) do sklepení Ipaťjevova domu. Kromě nich s sebou vzali i jejich doktora, kuchaře a dva sluhy.

   Po přečtení formálního příkazu k popravě následovala smršť kulek. Většina obětí byla zřejmě mrtvá okamžitě, minimálně Alexeje ale vrazi dobyli dvěma dalšími kulkami a Anastázii, kterou před kulkami částečně uchránily šperky ukryté v šatech, ubodali bajonety.

   Těla zavražděných poté pachatelé ve snaze zahladit stopy znetvořili ohněm a kyselinou. Pak byla dočasně „uložena“ v místě zvaném Ganina jama, nepoužívané důlní šachtě asi 25 kilometrů za městem.

   Bolševici ale poté dostali strach, že by těla mohla být objevena, protože se je nepodařilo zcela zničit a jáma byla poměrně mělká. Chtěli je proto odvézt do hlubšího měděného dolu o několik kilometrů dál. Cestou ale jejich auto uvázlo v bažinaté oblasti nazývané Selečí louka. Přímo tam proto těla rozsekali, znovu polili kyselinou a pohřbili.


[1] https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2537437-s-poslednim-carem-skoncovali-bolsevici-brutalne-pred-sto-lety-rodinu-mikulase-ii
[2] https://ru.wikipedia.org/wiki/Расстрел_царской_семьи
[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Execution_of_the_Romanov_family

edit: Tue Jul 20 12:18:04 AM CEST 2021

Žádné komentáře: