úterý 2. prosince 2008

Stíhačky v hlavní roli

Dnes jsem se dozvěděl skvělou zprávu pro všechny fanoušky historie letectví:

[Tisková zpráva] Česká televize se od ledna vrací k vysílání úspěšných zahraničních dokumentů v hlavním vysílacím čase na ČT1. Po někdejším uvedení kanadské série Letecké katastrofy nabídne divákům americký seriál Letečtí stíhači v boji, mapující významné vojenské bitvy, v nichž hlavní roli sehrál stíhací letoun.

Tvůrci se v jednotlivých epizodách věnují významným bitvám, jejichž hlavní roli svedly stíhačky. Rekonstrukce se dočkaly boje z první i druhé světové války, Vietnamské i Korejské války, Války v Perském zálivu, Šestidenní války nebo Války o Falklandy.
Příběhy vycházejí z historicky doložených faktů průběhu vzdušných bojů. Kostrou se stávají výpovědi někdejších pilotů a expertů, které doprovází počítačová simulace bitvy. Díky tomu se divák ocitá uprostřed boje, sleduje chování pilotů, pohled z kokpitu, zásahy nepřátelských strojů, což působí strhujícím dojmem. Jednotlivé stroje, které se v té dané bitvě utkávají, jsou divákům představeny se svými klady i zápory.
Příběhy jsou většinou popisovány z pohledu jedné válečné strany, vzhledem k původu seriálu, tedy většinou ze strany amerických pilotů a jejich spojenců.
Vedle hlavního zaměření se na vzdušnou bitevní operaci dokument sleduje i zázemí pilotů, něco málo z jejich života a další okolnosti odehrávající se i mimo přímý boj. Každá bitva je divákům podána výpovědí pilota, vypravěče a počítačové animace.
Seriál vznikl z původního sólového dokumentu natočeného v září 2005 o největších stíhacích leteckých bitvách, díky jehož úspěchu natočil History Channel o rok později televizní seriál, čítající celkem 28 epizod ve dvou sériích. Česká televize prozatím uvede 13 dílů projektu. První epizoda přiblíží slavnou bojovou operaci Bolo, kterou za Vietnamské války vedl Robin Olds, slavné letecké eso. Díky jeho taktice využití amerických Phantomů F- 4 sestřelil značné množství MiGů 21, jimiž operovali protivníci. Nebyl to ale jediný úspěch Oldsovy kariéry, a tak se tvůrci v příběhu posunout o více než 20 let zpět a vzpomenou i na jednu z bitev druhé světové války, kde proti sobě stály P-38 Lightning a německé Messerschmitty.
První díl nazvaný Vzdušná léčka vysíláme v úterý 6. ledna od 20,00 na ČT1.

Žádné komentáře: