středa 14. května 2025

Kalendárium, 14. květen 1955


V sobotu 14. května 1955 byla ve Varšavě podepsána Varšavská smlouva, oficiálně Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci, která představovala vojenský pakt mezi Sovětským svazem a jeho satelitními státy ve východní a střední Evropě. Její vznik byl přímou odpovědí na vstup Spolkové republiky Německo do Severoatlantické aliance (NATO) dne 9. května 1955, čímž se Západní Německo začlenilo do západního obranného systému a bylo mu umožněno opětovné vyzbrojování.
   Příprava paktu započala již v roce 1954, kdy se východní blok začal obávat obnovení vojenské síly Německa a jeho možného zapojení do potenciálního konfliktu mezi Západem a Východem. Sovětský svaz tak inicioval vytvoření obranné aliance, která by formálně sjednotila ozbrojené síly socialistických států a zároveň upevnila jeho kontrolu nad satelity v Evropě.
   Smlouva byla uzavřena mezi Sovětským svazem, Polskem, Československem, Maďarskem, Rumunskem, Bulharskem, Albánií a Německou demokratickou republikou (NDR). Každý členský stát se zavázal ke vzájemné pomoci v případě ozbrojeného útoku na některého z nich, čímž byla vytvořena kolektivní obranná struktura podobná té, kterou představovalo NATO. Albánie se postupně přestala na činnosti paktu aktivně podílet po roce 1961 a de facto z něj vystoupila v roce 1968.
   Organizačně Varšavská smlouva zahrnovala Sjednocené velení ozbrojených sil, v jehož čele vždy stál sovětský maršál. Za dobu existence Varšavské smlouvy se jich vystřídalo pět. Prvním byl v letech 1955 až 1960 v poslední době tolik propíraný Ivan Stěpanovič Koněv. Následovali další účastníci Velké vlastenecké války: Andrej Antonovič Grečko (1960–1967), Ivan Ignaťjevič Jakubovskij (1967–1976), Viktor Georgijevič Kulikov (1977–1986) a Nikolaj Vasiljevič Ogarkov (1986–1991). Politický poradní výbor měl koordinovat politické a vojenské kroky členských zemí. V praxi však šlo o nástroj hegemonie Moskvy nad ostatními členy. Jedním z klíčových projevů této dominance byla vojenská intervence v Československu v srpnu 1968, kterou provedly armády pěti členských států paktu s cílem potlačit reformní hnutí Pražského jara. Varšavská smlouva sehrála významnou roli během studené války, kdy představovala vojenské protiváhy NATO ve sféře bipolárního rozdělení světa.
   V roce 1991 byla smlouva nejprve vojensky deaktivována (v březnu) a následně formálně rozpuštěna 1. července 1991 v Praze.
   Vznik Varšavské smlouvy tak představuje jedno z nejvýznamnějších geopolitických uskupení druhé poloviny 20. století a je klíčovým dokladem o vojenské a ideologické bipolaritě světa během studené války.



pondělí 12. května 2025

Kalendárium, 12. duben 1945

Bitva u Slivice


Ve dnech 11. a 12. května 1945 proběhlo na území tehdejšího Československa poslední ozbrojené střetnutí druhé světové války a zároveň jedna z jejích posledních větších vojenských operací na evropském kontinentu – bitva u Slivice na Příbramsku. Tato bitva se odehrála tři dny po oficiální bezpodmínečné kapitulaci nacistického Německa a její význam spočívá nejen ve svém načasování, ale i v rozsahu sil, které se jí zúčastnily. Proti zbytkům nacistických jednotek bojovali dobrovolníci domácího odboje, sovětští partyzáni a rovněž jednotky 1., 2. a 4. ukrajinského frontu Rudé armády, operující v součinnosti s americkou 3. armádou. Do bojů předtím zasáhli i příslušníci Ruské osvobozenecké armády (ROA) generála Andreje Andrejeviče Vlasova.
   Německé jednotky, v čele s fanatickým generálem Carlem von Pückler-Burghausem, ustoupily z Prahy 9. května 1945 a pokusily se proniknout do amerického zajetí. Tento plán však selhal, neboť vrchní velitel spojeneckých sil na západní frontě, generál Dwight D. Eisenhower, vydal rozkaz, že po půlnoci 8. května nebudou další německé jednotky do amerického zajetí přijímány. Německé síly tak uvízly poblíž demarkační linie v oblasti Slivice, kde odmítaly složit zbraně před sovětskými jednotkami a svou frustraci si vybíjely na civilním obyvatelstvu.
   V prostoru mezi Bukem, Slivicemi, milínským nádražím a Kozím vrchem vybudovali Němci obranné postavení, tvořené třemi liniemi těžké bojové techniky, včetně tanků a minometů. Soustředilo se zde přes 6 000 příslušníků jednotek SS. Hlavní silou v této oblasti byla Kampfgruppe Wallenstein, složená z různorodých útvarů, mimo jiné ze zbytků 2. tankové divize SS „Das Reich“ a dalších formací. Jejím velitelem byl SS-Gruppenführer Carl Friedrich von Pückler-Burghaus, obávaný svou neústupností a známý pod přezdívkou „Krvavý hrabě“. Jeho jednotky, čítající přibližně 7 000 vojáků, byly dobře vybaveny tanky, samohybnými děly, protitankovými zbraněmi i těžkými kulomety.
   Dne 11. května 1945 se proti nacistickému seskupení vydalo několik desítek partyzánů ze skupiny Smrt fašismu pod velením kapitána Jevgenije Antonoviče Olesinského, společně s členy revoluční gardy. Útok probíhal ve třech směrech – od Brodu, Jerusalema a Hájů. Jakmile se partyzáni dostali do dostřelu německých zbraní, stali se snadným cílem pro dobře vyzbrojeného nepřítele. Z hlediska vojenské taktiky šlo o zoufalý podnik bez naděje na úspěch. Navíc němečtí vojáci často využívali různých lstí a léček, při kterých bez milosti likvidovali své protivníky.
   Průběh střetu zásadně změnil až zásah Rudé armády, která se do bojů zapojila téhož dne v odpoledních a večerních hodinách. Klíčovou roli zde sehrála 104. gardová střelecká divize pod velením generálmajora Ivana Fedotoviče Serjogina. Její jednotky zaujaly palebné pozice mezi Svatou Horou a Háji, u Brodu a před Raděticemi. Zahájily mohutnou ofenzivu za použití dělostřelectva a raketometů kaťuša, jejíž drtivý účinek přivedl německý odpor ke kolapsu. Přibližně ve tři hodiny ráno 12. května střelba ustala a zbytky německých sil bezpodmínečně kapitulovaly. Kapitulaci podepsal generál von Pückler-Burghaus v rakovickém mlýně u Čimelic, načež spáchal sebevraždu.
  Na vítězné straně kapitulaci stvrdili sovětský generálmajor Ivan Fedotovič Serjogin a americký plukovník Allison, náčelník štábu 4. tankové divize XII. sboru. Výsledkem bitvy bylo zajetí přibližně 6 000 německých vojáků a ukořistění značného množství vojenské techniky. Po ukončení bojů následovaly ještě několik dní trvající bezpečnostní operace v okolních lesích, kde se skrývali zbylí příslušníci nacistických jednotek, především ze složek Waffen-SS.










pondělí 5. května 2025

Kalendárium, 5. květen 1945


Rudé hvězdy nad Tišnovskem

Z návrhů na udělení vyznamenání Řádu rudé hvězdy pilotu Vladislavu Vasiljeviči Kozlovovi a Řádu rudého praporu letci–pozorovateli Vasiliji Jefimoviči Dadonovovi, kteří oba sloužili u 511. samostatného průzkumného leteckého pluku, se dozvídáme, že dne 5. května společně podnikli průzkumný let v letounu Petljakov Pe-2 nad silničním tahem z Kuřimi směrem ke Svitavám, kde zaznamenali přítomnost až 45 automobilů. V textu návrhů je shodně uvedeno: „Dne 5. 5. 1945 bylo průzkumným letem zjištěno: Na silnici Kuřim – Svitavy až 45 automobilů, Svitavy – Hradec Králové 30 automobilů, Hradec Králové – Prostějov až 30 automobilů, na železniční stanici Letovice – 2 vlakové soupravy, na železniční stanici Choceň – 3 vlakové soupravy s až 140 vagóny, na železniční stanici Týniště – 2 vlakové soupravy, na železniční stanici Hradec Králové – 8 vlakových souprav s až 260 vagóny, na letišti Hradec Králové – 7 letadel.“





Prameny:
Приказ подразделения №: 133/н от: 16.06.1945, Издан: ВС 5 ВА, ЦАМО, Фонд: 33, Опись: 690306, Дело: 3170.

pátek 25. dubna 2025

Kalendárium, 25. duben 1945


Ve středu 25. dubna 1945 se západně od Berlína spojila vojska 1. ukrajinského frontu pod vedením maršála Ivana Stěpanoviče Koněva a 1. běloruského frontu maršála Georgije Konstantinoviče Žukova, čímž bylo dokončeno úplné obklíčení celého berlínského uskupení nepřítele. Ve stejný den začal přímý útok na město Berlín. Do 29. dubna sovětská vojska dobyla podstatnou část Berlína a pronikla do středu města. Následující den se v průběhu bojů čtyři vojáci Michail Minin, Gazi Zagitov, Alexandr Lisimenko a Alexej Bobrov kolem 22:40 dostali jako první sovětští vojáci s vlajkou na střechu budovy Říšského sněmu.



neděle 20. dubna 2025

Kalendárium, 20. duben 1423 (23. duben, 27. duben)


Bitva u Hořic se odehrála ve třetí dubnové dekádě roku 1423 na vrchu Gothard (kóta 357 m) stojícím jihovýchodně od Hořic na Jičínsku. Vojsko orebitů pod velením slepého hejtmana Jana Žižky z Trocnova zde drtivě porazilo české velmože shromážděné pod korouhví Čeňka z Vartemberka. Smyslem celé kampaně, která vedla k Hořickému střetnutí, bylo rozšířit husitský vliv do oblasti kontrolované nespolehlivým šlechticem a upevnit pozici Diviše Bořka z Miletínka v jeho rodném kraji.

Bitva

Zprávy současníků

O bitvě u Hořic informují poměrně skromně tři písemné prameny z české provenience. Nejstarším z nich je Kronika třeboňská, druhým pak latinsky psané anonymní dílo přímého účastníka husitských válek, jež historičtí badatelé pojmenovali Kronika starého kolegiáta pražského. Poslední, obsáhlejší popis střetnutí, se zachoval v některých rukopisech ze souboru drobných kronik, psaných od sklonku bojovného husitství, jež historik František Palacký jako první soustředil do jediného díla pod názvem Staré letopisy české. Důležitým rozdílem mezi posledně jmenovanými literárními pracemi je skutečnost, že zatímco Staré letopisy české připisují vítězství u Hořic pouze Janu Žižkovi, Starý kolegiát pražský v jediné lakonické větě informuje i o přítomnosti Diviše Bořka z Miletínka.

„Léta Páně 1423 v úterý po sv. Jiří, když Žižka byl na tažení v hradeckém kraji a podmaňoval si tam lidi, shromažďovali se proti němu páni. Když se to dozvěděl, ustoupil před nimi k Hořicím; měl tehdy jen dva řády vozů. Rozložil se s vozy u kostela sv. Gotharda, aby mohl svá děla postavit na kopci a aby páni, kteří byli na koních, museli s koní sesedat a neměli je kde uvázat. Když potom páni sesedali s koní a útočili pěšky, měli na sobě víc zbroje než pěší, kteří mají lehčí zbroj, aby mohli bojovat pěšky. Když došli nahoru a zaútočili na vozy, byli už unavení a Žižka na ně čekal s děly a lidmi neunavenými a bil je, jak chtěl. Když je odrazil od vozů, pustil na ně čerstvé lidi. Pán Bůh mu pomohl a on pana Čeňka z Vartenberka a Pana Arnošta z Černic i s jejich vojskem porazil a jejich vozy a děla jim pobral. Pan Čeněk utekl z bojiště s malým počtem vojáků.“
— Staré letopisy české

Ačkoli řada historiků velmi často interpretuje události u Hořic podle této verze Starých letopisů, jde o záznam pozdějších textů LM, jejichž líčení Žižkových bitev není přijímáno jako zcela důvěryhodné. Pokud jde o starší verze, rukopis Sa konstatuje, že pan Čeněk s některými pány sebral se na Žižku a měli bitvu spolu a tu Žižka porazil ty pány, zjímal i zbil mnoho z nich. Ze zahraničních literárních prací se o husitském vítězství zmiňuje dílo Hussitenkrieg, v němž jeho autor evangelický historik Zachariáš Theobald, kromě Hájkovy Kroniky, zřejmě využil i starších pramenů. V jeho podání pak bitva trvala tři hodiny a ke spojencům Čeňka z Vartemberka měli patřit i Jindřich Berka z Dubé, pán na České Kamenici a zámožný vladyka Mikšík z Úlibic, jenž při střetnutí údajně přišel o život. Pokud jde o datum události, prameny informují, že k bitvě došlo v úterý před sv. Jiřím (20. dubna), v úterý po sv. Jiří (27. dubna) nebo v den sv. Jiří (23. dubna).

Pravděpodobný průběh

Jelikož Staré letopisy české zanechaly údaj, jenž stanovil, že husité disponovali dvěma řády vozů, historická obec poměrně shodně stanovila, že Žižka do boje přivedl zhruba 120 vozů tj. asi 3000 mužů z nich 10 % tvořilo jezdectvo. Ve chvíli, kdy slepý hejtman dorazil k Hořicím, nechal své vojáky sestavit vozovou hradbu v pozici na vrcholu návrší Gothard, kde také vyčkal příchodu protivníka.

Zda skutečně jízdní vojáci Čeňka z Vartemberka sesedli kvůli útoku do svahu z koní, nelze jednoznačně doložit, nicméně je pravděpodobné, že jejich útok byl veden frontálně na západním nebo severním svahu, kde je přístup na temeno nejsnazší. Ve chvíli, kdy se katolické oddíly přiblížily k vozům, staly se terčem střelby z husitských děl, ručnic a samostřílů. Posléze došlo k prudkému boji o vozy, při němž husité po určité době získali převahu. V tu chvíli Žižka vydal povel jízdě i pěchotě, aby vyrazily do protiútoku. Tento manévr unavené oddíly českých pánů obrátil na zmatený útěk, při němž byly zcela rozprášeny a zdecimovány.




Premeny:
[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Hořic

sobota 19. dubna 2025

„Those Brave Few“


„Those Brave Few“
Autor: Matt Holness

Přestavěný bývalý stíhací letoun Hawker Hurricane z bitvy o Británii, známý jako „Hurricat“, se připravuje na start z přídě britské obchodní lodi v severním Atlantiku.
Po odpálení letadla šlo v podstatě o jednosměrnou jízdenku. Tito odvážní mladí piloti poté zachytávali dálkové německé Fw 200 Condory. Jedinou cestou zpět, bez možnosti přistání, bylo nouzově přistát co nejblíže k lodím, aby je mohli znovu vyzvednout.

Kalendárium, 19. duben 1960


V úterý, 19. dubna 1960, provedl firemní pilot Robert Smyth první let s letounem Grumman A-6 Intruder na letišti Calverton v New Yorku.

Letoun, přezdívaný „Drumstick“, vstoupil do aktivní služby v únoru 1963 a stal se hlavním středním útočným/stíhacím letounem námořnictva a námořní pěchoty USA pro operace za každého počasí od poloviny 60. let až do 90. let 20. století. A-6 měly nahradit letouny A-1 Skyraider s pístovými motory. Letouny A-6E začaly být vyřazovány z provozu, když jejich úkoly přesných úderů převzaly letouny F-14 Tomcat vybavené podvěsným zařízením LANTIRN. Speciální verze letounu pro elektronický boj, EA-6B Prowler, byla v provozu do roku 2019.






čtvrtek 17. dubna 2025

Kalendárium, 17. duben 1962


V úterý 17. dubna 1962 provedl svůj první let víceúčelový bojový letounu Je-8 konstrukční kanceláře MiG. Letoun poprvé vzlétl pod vedením zkušebního pilota OKB-155 Georgije Konstantinoviče Mosolova.

Letoun Mikojan-Gurjevič Je-8 (MiG-21M / MiG-23) byl prototyp lehkého frontového stíhacího letounu uzpůsobeného pro činnost za všech meteorologických podmínek ve dne i v noci. Vývojový derivát letounu typu MiG-21PF. Jeho úlohou bylo primárně vybojování vzdušné převahy v prostoru linie a přepadové stíhání v rámci protivzdušné obrany, sekundárně pak útoky na pozemní cíle. Veškeré práce na letounu ale zcela zastavily nové požadavky VVS na budoucí frontový stíhací letoun, které spatřily světlo světa v polovině 60. let. OKB MiG na zmíněné zadání následně odpověděla hned dvěma letouny, a to typem iz.23-01 (Faithless), který byl opatřen delta křídlem a dvojicí zdvihových motorů, a typem iz.23-11 (Flogger) s křídlem s měnitelnou geometrií. Nástupcem letounů řady MiG-21 Fishbed se nakonec stal posledně uvedený stroj. Ten byl přitom do výroby a řadové služby zaveden pod označením MiG-23.






úterý 15. dubna 2025

Kalendárium, 15. duben 1952


V úterý 15. dubna 1952 provedl testovací pilot Alvin M. „Tex“ Johnston společně s kopilotem Guyem M. Townsendem první let prototypu YB-52 z letiště Boeing Field v Seattlu na leteckou základnu Larson AFB ve státě Washington.

   Letoun Boeing B-52 Stratofortress, ikonický strategický bombardér amerického letectva, představuje jeden z nejpozoruhodnějších symbolů letecké moci studené války a zůstává v aktivní službě i po více než sedmi desetiletích od svého vzniku. Jeho vývoj započal v roce 1946, kdy americké letectvo (tehdy ještě US Army Air Forces) vyhlásilo požadavek na nový strategický bombardér schopný nést jaderné zbraně na dlouhé vzdálenosti. Společnost Boeing uspěla s návrhem modelu 464-49, který se později vyvinul do podoby B-52. Letoun vzbudil pozornost svou robustní konstrukcí, osmimotorovým pohonem (motory Pratt & Whitney J57) a schopností nést až 31 500 kg pum na vzdálenost přes 14 000 km bez doplňování paliva. Po úspěšném testovacím programu vstoupil B-52 do služby v roce 1955 u Strategického leteckého velitelství (SAC) a rychle se stal páteří amerických jaderných odstrašovacích sil.
   B-52 se však nejvíce proslavil svým bojovým nasazením, zejména během války ve Vietnamu, kde sehrál klíčovou roli v operacích proti severovietnamským a Vietkongským silám. První bojové nasazení B-52 přišlo v červnu 1965 během operace Arc Light, kdy letouny z 2. bombardovacího křídla startovaly z letecké základny Andersen na Guamu a útočily na cíle v Jižním Vietnamu. Tyto mise spočívaly v masivních kobercových bombardováních, při nichž B-52 shazovaly desítky tun konvenčních pum na podezřelé pozice nepřítele, často v džunglích nebo horských oblastech, kde se ukrývaly jednotky Vietkongu. Letouny operovaly ve vysokých výškách, obvykle kolem 15 000 metrů, což je činilo nedostupnými pro většinu tehdejších protiletadlových zbraní. Taktika Arc Light byla zaměřena na ničení nepřátelské infrastruktury, narušení zásobovacích linií a psychický dopad na nepřátelské jednotky, které často popisovaly kobercové nálety jako „apokalyptické“.
   Nejvýznamnější a zároveň nejkontroverznější kapitolou bojového nasazení B-52 byla operace Linebacker II, známá také jako „Vánoční bombardování“, která probíhala od 18. do 29. prosince 1972. Tato kampaň byla reakcí na zastavení mírových jednání v Paříži a měla za cíl donutit Severní Vietnam k návratu k jednacímu stolu. Letouny B-52, operující převážně z Andersenovy základny na Guamu a U-Tapao v Thajsku, provedly 729 bojových letů a shodily přes 15 000 tun pum na cíle v Hanoji, Haiphongu a dalších severovietnamských městech. Poprvé byly B-52 nasazeny proti dobře chráněným cílům v hustě bráněném vzdušném prostoru Severního Vietnamu, kde čelily intenzivní protiletadlové obraně a stíhačkám MiG-21. Severovietnamská obrana využívala sovětské rakety země-vzduch SA-2 Guideline, které představovaly vážnou hrozbu pro pomalé a velké bombardéry. Navzdory vysokým výškám letu a elektronickým protiopatřením byly B-52 zranitelné, protože jejich letové trasy a taktiky byly předvídatelné – letouny často přilétaly ve vlnách po třech a letěly stejnými koridory, což obráncům usnadňovalo zaměření.
   Během operace Linebacker II utrpěly B-52 značné ztráty, včetně sestřelů severovietnamskými piloty. Severovietnamské letectvo (VPAF) nasadilo své stíhačky MiG-21, které byly rychlé, obratné a vybaveny raketami vzduch-vzduch typu R-3S (sovětská kopie americké AIM-9 Sidewinder). První potvrzený sestřel B-52 severovietnamským pilotem se odehrál 18. prosince 1972, v první den operace Linebacker II. Pilot Vu Xuan Thang z 921. stíhacího pluku VPAF sestřelil B-52D (sériové číslo 56-0674) nad Hanojí. Thang použil dvě rakety R-3S, přičemž druhá zasáhla ocas letounu, což vedlo k jeho ztrátě kontroly a pádu. Posádka letounu, který patřil k 307. strategickému křídlu, se zachránila katapultáží, ale někteří členové byli zajati. Druhý sestřel MiG-21 přišel 27. prosince 1972, kdy pilot Pham Tuan, rovněž z 921. pluku, sestřelil B-52G (sériové číslo 58-0198) nad Hanojí. Pham Tuan, který později v roce 1980 absolvoval kosmický let v rámci programu Interkosmos, zaútočil v noci a použil rakety R-3S. Letoun byl zasažen v oblasti křídla, což způsobilo požár a pád. Z posádky přežili čtyři členové, zatímco dva zahynuli.


   Celkově bylo během operace Linebacker II sestřeleno 15 B-52, z toho pouze dva přímo stíhačkami MiG-21, zatímco většinu ztrát způsobily rakety SA-2. Severovietnamští piloti však slavili své úspěchy jako významné vítězství, protože sestřelení B-52 – symbolu americké letecké převahy – mělo obrovský propagandistický význam. Po Linebacker II se taktiky B-52 změnily; letouny začaly létat v nižších formacích, s větší variací tras a intenzivnějším využitím elektronických protiopatření, aby minimalizovaly riziko sestřelení. Po skončení války ve Vietnamu pokračovaly B-52 v bojových operacích, například během války v Zálivu v roce 1991, kde shazovaly přes 40 % všech pum, nebo v Afghánistánu a Iráku v 21. století, kde byly modernizovány pro přesné útoky pomocí naváděných zbraní, jako jsou bomby JDAM.
   B-52 Stratofortress zůstává jedinečným letounem, jehož dlouhověkost nemá v historii letectví obdoby. I přes pokročilý věk jsou tyto bombardéry stále modernizovány – například novými motory Rolls-Royce F130, které mají prodloužit jejich službu až do roku 2050. Jejich nasazení ve Vietnamu ukázalo jak jejich obrovský potenciál v masivních bombardovacích kampaních, tak zranitelnost vůči moderní protivzdušné obraně a stíhačkám, což vedlo k vývoji nových taktik a technologií. Sestřely severovietnamskými piloty zůstávají klíčovou kapitolou v historii B-52, která zdůrazňuje odvahu a schopnosti obou stran konfliktu.






Kalendárium, 15. duben 1921


Kdysi jsem v jednom diskuzním vlákně nakousl téma kosmonauta, který krom zdolání vesmíru zdolal i nějaký nepřátelský letoun ve válce. Nedalo mi to a zapátral jsem trošku víc a nakonec objevil další budoucí kosmonauty, kteří si během válečných konfliktů připsali nějaký ten sestřel.

Dnešní sen slaví narozeniny jeden z nich - Georgij Timofejevič Beregovoj

   Georgij Timofejevič Beregovoj se narodil 15. dubna 1921 ve Fjodorovce v Poltavské oblasti Ukrajinské SSR v rodině úředníka. V roce 1938 absolvoval Jenakijevský aeroklub a byl odveden do Rudé armády. V roce 1941 absolvoval Vorošilovogradskou školu vojenských pilotů pojmenovanou po proletariátu Donbasu. Na frontách 2. světové války byl od srpna 1942. Nejdříve létal jako velitel zvěna 451. bitevního leteckého pluku. Od listopadu téhož roku byl převelen k 235. bitevnímu leteckému pluku. V prosinci byl odvelen k 5. samostatnému výcvikovému leteckému pluku Kalininského frontu. V březnu 1943 se přesunul k 671. bitevnímu leteckému pluku, který byl v květnu téhož roku přejmenován na 90. gardový bitevní letecký pluk. S touto jednotkou se účastnil i Bratislavsko-brněnské operace a Pražské operace. Během 2. světové války provedl gardový kapitán Georgij T. Beregovoj celkem 185 bojových letů a sám byl třikrát sestřelen. Eskadrile pod jeho velením je přisuzováno zničení několika desítek tanků a ve vzdušných soubojích i několika nepřátelských letounů. Během války obdržel Zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu (№ 2271, 26. 10. 1944), Řád Lenina (26. 10. 1944), 2x Řád rudého praporu (26. 8. 1942, 28. 9. 1943), Řád Bohdana Chmelnického III. stupně (16. 4. 1944), Řád Alexandra Něvského (20. 10. 1943), Řád vlastenecké války 1. stupně (14. 1. 1945), medaili „Za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce v letech 1941–1945“ (1945), medaili „Za dobytí Budapešti“ (1945) a medaili „Za dobytí Vídně“ (1945).
   V sobotu 26. října 1968 odstartoval Georgij Timofejevič Beregovoj v kosmické lodi Sojuz 3 k 10. sovětskému a 25. celkovému pilotovanému letu kosmické lodi z naší planety. Sojuz 3 byla první pilotovaná loď Sojuz po nehodě Sojuzu 1, při které zahynul kosmonaut Vladimir Komarov. Cílem 95hodinové mise bylo zkoušet automatické a ruční spojení dvou lodí typu Sojuz, kdy druhá, bezpilotní loď Sojuz 2 byla vypuštěna o den dříve. Beregovoj byl schopný se přiblížit jen na jeden metr a všechny tři pokusy o spojení i v dalších dnech selhaly. Při pokusech loď spotřebovala skoro všechno palivo a cíl mise byl zrušen. Mimo tuto operaci se kosmonaut věnoval fotografování planety a pozorování okolí lodě. Kabina s kosmonautem přistála na padáku na území Kazašské SSR poblíž města Karagangy 30. října v 7.25. V kosmu strávil celkem tři dny 22 hodin a 50 minut.




Piloti / kosmonauté, kteří během své kariéry krom vesmíru zdolali i nepřátelský letoun:

Ve Druhé světové válce / Velké vlastenecké válce to byl:

Georgij Timofejevič Beregovoj / Георгий Тимофеевич Береговой - 1+ sestřel ve spoluúčasti

25. 01. 1944 Fw 190 ve spoluúčasti

Informace o sestřelech jsou ale neúplné. Grigorij Beregovoj létal jako pilot bitevníku Il-2. Jako veliteli eskadrily 90. GŠAP je eskadrile pod jeho velením přisuzováno zničení několika desítek tanků a ve vzdušných soubojích i několik nepřátelských letounů.

V Korejské válce to byli:

Edwin Eugene Aldrin Jr. - 2 sestřely

14. 05. 1953 MiG-15 224. IAP Kolesnikov L. P.
07. 06. 1953 MiG-15 535. IAP Dorochov Stěpan A.

John Herschel Glenn Jr. - 3 sestřely

12. 07. 1953 MiG-15 781. IAPTOF Bělov Viktor
19. 07. 1953 MiG-15
22. 07. 1953 MiG-15 45. R / 15. IAD Fuan Yuxiang

Walter Marty Schirra, Jr. - 1 jistý sestřel, 1. pravděpodobný sestřel, 1 letoun poškodil

01.10.1951 MiG-15 pravděpodobně zničený
23.10.1951 MiG-15 Smorčkov Aleksandr Pavlovič
27.10.1951 MiG-15bis poškozený 523. IAP Mitrofanov

Ve Vietnamské válce to byl:

Phạm Tuan - 1 sestřel

27. 12. 1972 B-52D 7. BW Pilot/Commander:Capt John Mize, Nav:Lt William Robinson, Co-pilot:Capt Terrence Gruters, EWO:Capt Dennis Anderson, Rad/Nav:Capt William North, AG:T/Sgt Peter E Whalen